facebook pixel
Czarnuszka

12,99

Informacje

Czarny kminek lub inaczej czarnuszka to nasionka o czarnym zabarwieniu. Wykorzystuje się je, jako przyprawę, ale także, jako surowiec, z którego produkuje się olejki.

Ze względu na swoje właściwości, czarnuszka wykorzystywana jest też w kosmetologii i dermatologii. Dzięki wcieraniu jej we włosy i w skórę możemy uzyskać efekt lśniących kosmyków i wygładzonej cery. Poza tym olej z czarnuszki wykazuje też skuteczność w leczeniu wielu chorób o podłożu alergicznym. Z jakimi jeszcze dolegliwościami radzą sobie te niepozorne ziarenka?

Czarnuszka i jej wsparcie przy leczeniu poszczególnych schorzeń

Dzięki czarnuszce możemy skuteczniej leczyć między innymi cukrzycę. Jej działanie koncentruje się bowiem na zmniejszaniu stresu oksydacyjnego i ograniczaniu wchłaniania glukozy przez jelita.

Co więcej, przyprawa ta wykazuje również działania przeciwnowotworowe. Włączając ją do diety, możemy liczyć też na przeciwzapalne i antyoksydacyjne wspomaganie organizmu. A to z kolei zapobiega powstawaniu w nim wrzodów i chroni wątrobę.

Systematyczne spożywanie nasion czarnuszki obniża też poziom złego cholesterolu i wspiera funkcjonowanie całego układu odpornościowego. W okresie zwiększonej zachorowalności warto zatem stosować ją przy podawaniu kolejnych potraw.

W jaki sposób stosować czarnuszkę w kuchni?

O tym, że czarnuszka ma działanie prozdrowotne, już wiadomo. Jak jednak stosować ją w kuchni, by dobrze smakowała i komponowała się z serwowanymi daniami?

Przyprawę w postaci czarnuszki dodawać możemy do chleba, sosów, sałatek, pieczonych potraw mięsnych i warzyw wszelkiego rodzaju. W postaci zmielonej może zastąpić nam pieprz – zwłaszcza gdy cierpimy z powodu nawracających chorób przewodu pokarmowego i dbamy o to, by jedzenie przez nas spożywane było delikatne.

Wniosek? Nasiona czarnuszki bogate w steroidy, olejki eteryczne, sole mineralne, cynk, miedź, żelazo i potas, stanowią kuchenny dodatek, z którego lepiej nie rezygnować. Nie dość, że są przecież smaczne, to jeszcze niezwykle zdrowe.

Produkt wegański. 

Wartości odżywcze

  • Wartość odżywcza: 100 g

  • Wartość energetyczna: 2065 kJ / 494 kcal

  • Białko: 16 g

  • Węglowodany (w tym cukry): 56 g (0 g)

  • Tłuszcz (w tym kwasy tłuszczowe nasycone): 16 g (2 g)

  • Błonnik: 29 g

  • Sól: 0 g

Bestsellery

Promocje %