facebook pixel
Maltitol

16,99

Information

To doskonałe i niskokaloryczne zastępstwo dla tradycyjnego cukru. Maltitol to związek chemiczny z rodziny alkoholi cukrowych - polioli. Należy do tej samej grupy co ksylitol czy erytrytol. Pozyskuje się go z maltozy - dwucukru.

Stosowany jest w przemyśle spożywczym od wielu lat. Stosunkowo od niedawna odkryto go na nowo jako alternatywę dla białego cukru.

Maltitol - bezkarna słodycz na co dzień

Warto wiedzieć, że maltitol w smaku wykazuje niemal taką samą słodycz jak biały cukier, jednak jego wartość energetyczna jest o 50% niższa.

Do innych właściwości maltitolu należy jego termostabilność, co oznacza, że nie ulega rozkładowi i nie traci swoich cech przy niskich lub wysokich temperaturach. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i zachowuje wysoką lepkość, co stanowi duży plus w procesie produkcji żywności.

Gdzie znajdziemy maltitol?

Jest to substancja obecna w wielu naturalnych składnikach, na przykład w zbożach (między innymi w ziarnach kukurydzy). Często jednak uzyskuje się go w procesie redukcji odpowiednich cukrów. Warto mieć świadomość, że nie zawiera w sobie żadnych sztucznych dodatków.

Ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Z powodzeniem można go używać do gotowania i pieczenia. W procesie obróbki termicznej nie brązowieje, a więc nie ulega karmelizacji. Po dodaniu do potrawy, nadaje jej kremową konsystencję.

Do zalet maltitolu należy również to, że, chcąc zastąpić nim zwykły cukier z przepisu, nie musimy zmieniać proporcji, ponieważ jest on bardzo zbliżony do tradycyjnej substancji słodzącej.

Maltitol - bezpieczny w rozsądnych ilościach

Jest to substancja w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Mogą jej używać nawet osoby cierpiące na celiakię czy nietolerancję laktozy. Z powodzeniem sprawdzi się również w czasie stosowania różnych rodzaju diet, na przykład przy diecie niskokalorycznej czy bezglutenowej.

Podobnie jak w przypadku ksylitolu, także i maltitol należy spożywać z umiarem. Producenci ostrzegają przed jego przeczyszczającym działaniem, które może być spowodowane tym, że substancja ta działa na organizm inaczej niż tradycyjny cukier. Różnica bierze stąd, że alkohole cukrowe nie są hydrolizowane do glukozy, jednak mogą ulegać fermentacji w przewodzie pokarmowym, co przy zbyt dużym spożyciu może prowadzić do biegunki lub wzdęć.

Bezpieczna ilość maltitolu w ciągu dnia nie powinna przekraczać 50 gramów. Jeśli stwierdzimy u siebie nadwrażliwość na maltitol, zaleca się spożycie go tylko w połączeniu z innymi produktami spożywczymi.

 

Data sheet

  • Nutritional value:

  • Energy value:

  • Protein:

  • Carbohydrates (including sugars):

  • Fat (including saturated fatty acids):

  • Fibre:

  • Salt:

Bestsellers

Sales %