facebook pixel

Charakterystyka i właściwości orzeszków piniowych

Lipiec 25, 2021

Każdy z nas lubi małe przekąski. Podjadanie między większymi posiłkami może się jednak skończyć przybieraniem na wadze – wszystko zależy od tego, co będziemy jeść. Warto zatem postawić na zdrową żywność, która nie tylko doda nam energii, lecz także zadba o cały organizm. Dobrym wyborem są coraz bardziej popularne orzeszki piniowe, które stanowią nieocenione źródło wielu witamin i minerałów. Dlaczego warto włączyć je do codziennego menu?

Skąd pochodzą orzeszki piniowe?

Nazwa orzeszki piniowe może być myląca. Tak naprawdę ta przekąska to jadalne nasiona różnych gatunków sosen. Produkty tego typu pochodzą od wiecznie zielonych drzew iglastych z rodziny Pinaceae. Rośliny te występują na półkuli północnej. Są częścią krajobrazu Azji, Europy i Ameryki Północnej. Większość orzeszków dostępnych w sklepach pochodzi z Chin, Korei Północnej, Rosji, Pakistanu oraz Afganistanu. Na kontynencie europejskim za głównych producentów uznawane są Portugalia, Włochy i Hiszpania.

Sosna pinia produkuje małe ziarenka o niepowtarzalnym, trochę maślanym smaku. To właśnie na wymienionych terenach stanowią jeden z podstawowych elementów wielu dań, zwłaszcza w diecie śródziemnomorskiej. Po orzeszki piniowe chętnie sięgali starożytni Rzymianie oraz Grecy, a także rdzenna ludność Ameryki Północnej.

Właściwości nasion z sosen Pinaceae

Jak widać, wielu ludzi na całym świecie chętnie korzysta z tego przysmaku. Na ten fakt wpływają niezwykłe walory smakowe nasion oraz ich właściwości zdrowotne. Badania wykazały, że to wszystko dzięki wysokiej zawartości kwasów jednonienasyconych, które pozwalają na znaczne obniżenie złego cholesterolu. Po taki smakołyk powinny sięgnąć osoby walczące z nadwagą. Nadmierny apetyt i chęć zjedzenia niezdrowej i przetworzonej żywności skutecznie uniemożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

Orzeszki pinii bardzo skutecznie hamują apetyt. Wszystko dzięki zawartości kwasu pinolenewgo, który pomaga w stymulowaniu hormonu zwanego cholecystokininą. To właśnie ten hormon wysyła do ludzkiego mózgu informację, że żołądek jest pełny, a człowiek najedzony. Przekąska tego typu ogranicza apetyt na dłuższy czas, co sprawia, że łatwiej zadbać o linię.

Przeciwdziałanie nowotworom

Szybki rozwój cywilizacyjny pomaga w codziennym życiu. Niestety ma też swoje złe strony. Duża ilość substancji chemicznych, jaka dostaje się do organizmu człowieka oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawiają, że coraz więcej osób zapada na poważne schorzenia, w tym śmiertelne nowotwory. Nasiona pinii przeciwdziałają powstaniu wolnych rodników będących jedną z przyczyn nowotworów. Dodatkowo orzechy wzmacniają odporność oraz hamują starzenie się organizmu.

Bogactwo witamin i minerałów

Nasze ciała do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wielu witamin i minerałów. Bez nich źle funkcją poszczególne układy, np. immunologiczny czy krwionośny. Dlatego tak ważne jest dostarczanie ich w naturalny sposób, a nie za pomocą suplementów. Pomogą w tym właśnie orzeszki piniowe, które są bogatym źródłem witamin z grypy B i E (często nazywane witaminami młodości). Oprócz tego ta zdrowa przekąska dostarcza nam wielu niezbędnych minerałów, takich jak: magnez, cynk, selen, wapń, żelazo, mangan i potas.

Wróć