facebook pixel

Co to znaczy, że olej jest tłoczony na zimno?

Wrzesień 1, 2021

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu odgrywa zdrowa dieta. Wybierając pełnowartościowe produkty, warto zwrócić uwagę na olej. Na sklepowych półkach można znaleźć różne artykuły, jednak w tym wypadku najlepiej sięgnąć po oleje tłoczone na zimno. Jakie walory mają takie wyroby i dlaczego sprawdzą się w każdej kuchni?

Jak przygotowuje się olej tłoczony na zimno?

Olej tłoczony na zimno poddawany jest specjalnej obróbce, w którym najważniejszą rolę odgrywa temperatura. Nie może przekroczyć 40-50 stopni Celsjusza. Przy produkcji innych wyrobów temperatura dochodzi nawet do 300 stopni Celsjusza, a dodatkowo oleje są oczyszczane, czyli rafinowane. Oleje zimno tłoczone nie są w żaden sposób zmieniane,  dzięki czemu zachowują wszystkie właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie. Inaczej jest w przypadku olejów rafinowanych. Proces obróbki termicznej sprawia, że pozyskujemy produkt o neutralnym smaku i zapachu, jednak bez potrzebnych mikroelementów. Artykuły spożywcze nierafinowane wyróżniają się rozmaitymi aromatami i smakami.

Jakie zalety mają oleje tłoczone na zimno?

Do najważniejszych zalet olejów tłoczonych na zimno jest niezwykłe bogactwo kwasów tłuszczowych. To właśnie te produkty pozwalają dostarczyć organizmowi kwasów omega-6 i omega-3. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Dlaczego właśnie te elementy są tak ważne? Ponieważ nasz organizm nie potrafi ich wytwarzać samodzielnie, a są potrzebne do ustabilizowania układu krwionośnego, o czym często przypomina Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Warto także pamiętać, że kwasy pochodzenia roślinnego są o wiele lepiej przyswajane przez ciało człowieka niż te pochodzenia zwierzęcego.

Jak wybierać oleje tłoczone na zimno?

Obecnie w sieci aż roi się od różnych sklepów oferujących produkty zaliczane do grupy zdrowej żywności. Przed zakupami warto zapoznać się ze składami poszczególnych artykułów. Niestety wiele z nich wcale nie proponuje klientom dobrych wyrobów. W przypadku olejów często używane jest określenie olej filtrowany na zimno. Takie sformułowanie nie jest równoznacznej z olejami tłoczonymi na zimno. Prawidłowo sporządzone produkty muszą zawierać dokładny skład na etykiecie. Zgodnie z obowiązującym prawem Unii Europejskiej każda firma musi poinformować klientów o tym, co kupują. Warto korzystać z tego zapisu i sprawdzać, co znajduje się w naszej lodówce.

Do czego można wykorzystywać oleje tłoczone na zimno?

Olej zimno tłoczony nie jest produktem, który może być stosowany do obróbki termicznej. To oznacza, że nie należy go wykorzystywać do smażenia żadnych potraw. Sprawdzi się za to w przypadku sałatek. Dodając odpowiednie przyprawy do marynaty, można nadać sałatce niezwykłego smaku i aromatu. Olej tłoczony na zimno to idealny dodatek do chrupkiego pieczywa. W ten sposób można całkowicie zrezygnować z masła czy margaryny, na co powinny zdecydować się osoby z podwyższonym złym cholesterolem.

Wróć