facebook pixel

Czy ksylitol fiński stanowi dobre wsparcie w odchudzaniu?

Maj 10, 2021

Cukier, przez dietetyków i lekarzy nazywany białą śmiercią, ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Nadmierne spożywanie substancji skutecznie uniemożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów. W takiej sytuacji warto ograniczyć jego ilość w diecie, a zamienić go na ksylitol fiński, czyli cukier brzozowy. Czy ten specyfik to najlepsza broń w walce z otyłością?

Czym jest ksylitol fiński?

Cukry i słodziki pochodzenia naturalnego stają się bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnego, białego cukru rafinowanego. Składnikiem wielu przysmaków jest ksylitol fiński, czyli cukier brzozowy. Jest to sacharoza, która występuje w ciele człowieka, co wpływa na dobrą tolerancję substancji. Znajduje się także w brzozie, grzybach, kolbach kukurydzy czy owocach. W ciągu ostatnich lat można zauważyć wzrost zainteresowania tą substancją zwłaszcza w przemyśle spożywczym. Stosowana jest przede wszystkim w słodyczach dostępnych w sklepach ze zdrowymi przekąskami. Można go z powodzeniem używać do domowych wypieków, ponieważ ksylitol nie traci swoich właściwości pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Jakie właściwości ma ksylitol?

Ksylitol to idealny zamiennik cukru dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Cukier brzozowy wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym (aż 14-krotnie niższym niż biały cukier). Powinny go zatem stosować osoby borykające się z cukrzycą, ponieważ nie powoduje wzrostu insuliny we krwi. Dzięki temu nie potęguje apetytu.

Jest też mało kaloryczny (aż o 40% mniej niż tradycyjny, biały odpowiednik), a do posłodzenia ciasta czy herbaty naprawdę nie potrzeba wielkiej ilości substancji. Tradycyjny biały cukier dość mocno uzależnia. Spożywanie go powoduje wzrost apetytu. Człowiek cały czas odczuwa potrzebę jedzenia słodkich przysmaków. Jeśli zatem chcemy zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o kondycję fizyczną, lepiej wyeliminować ten element ze swojego menu.

Ksylitol oprócz niskiej kaloryczności pomaga także zadbać o zdrowie jamy ustnej. W związku z tym, że nie fermentuje w układzie pokarmowym, nie powoduje wzrostu niebezpiecznych dla szkliwa kwasów. Badania naukowe pokazały także, że ksylitol pomaga wchłaniać wapń – podstawowy budulec zębów i kości.

Wróć