facebook pixel

Na czym polega różnica między olejem kokosowym rafinowanym a nierafinowanym?

Luty 9, 2021

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia ze zdrową żywnością wie, że olej kokosowy jest najzdrowszym olejem roślinnym dostępnym na rynku. A kto jeszcze tego nie wie, powinien jak najszybciej przekonać się na własnej skórze, jakie korzyści niesie ze sobą włączenie tego produktu do codziennej diety. Jednak sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na sklepowych półkach można znaleźć dwa rodzaje oleju kokosowego – rafinowany i nierafinowany. Który z nich wybrać? Jakie właściwości charakteryzują olej kokosowy nierafinowany, a jakie olej tłoczony na gorąco? 

Olej kokosowy tłoczony na zimno (nierafinowany)

Olej kokosowy nierafinowany to prawdziwa perełka kulinariów oraz… kosmetologii. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza bogactwu wartości odżywczych i minerałów, zawartych w każdym słoiczku produktu. Są to m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty oraz witaminy B2, B6, C oraz E. Olej nierafinowany pozyskiwany jest w procesach mechanicznych, które obejmują znane od wieków, czasochłonne metody tłoczenia, filtracji, sedymentacji oraz wirowania. Do ich przeprowadzenia nie wykorzystuje się wysokiej temperatury, dzięki czemu produkt zachowuje wszystkie właściwości prozdrowotne kokosa.

Spożywanie oleju nierafinowanego działa na organizm przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo oraz antybakteryjnie. Co więcej, włączenie go do codziennej diety pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób takich jak otyłość, choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze. Tak przygotowany olej posiada jeszcze inne, ważne właściwości, na które składają się cudowna, gęsta konsystencja oraz przyjemny, kokosowy smak. Olej nierafinowany doskonale nadaje się do wypieków oraz potraw w azjatyckim stylu, nadając im delikatnego aromatu kokosa. Kuszący zapach oraz odżywcze właściwości powodują, że olej kokosowy stanowi także atrakcyjny kosmetyk – w niezmienionej formie może stać się odżywką do włosów lub kremem opóźniającym proces starzenia się skóry.

Olej rafinowany

Olej rafinowany, w przeciwieństwie do nierafinowanego, poddawany jest skomplikowanym zabiegom oczyszczania, czyli tzw. rafinacji. Proces jego przygotowywania przebiega przy użyciu środków chemicznych oraz wysokiej temperatury, które wytrącają z niego znaczną część wartości odżywczych, cennych dla ludzkiego organizmu. Celem takiego zabiegu jest zwiększenie trwałości produktu oraz poprawa efektywności produkcji - metoda ta pozwala pozyskać większą ilość oleju z niewykorzystanych resztek kokosa, niż ma to miejsce w przypadku oleju tłoczonego na zimno.  

Dzięki zabiegowi rafinacji, olej kokosowy może być dłużej przechowywany w temperaturze pokojowej – nawet po otwarciu słoika. Ponadto, oczyszczanie pozbawia produkt właściwości smakowych i zapachowych, dzięki czemu staje się on bardziej uniwersalny i jest chętniej stosowany przez osoby stroniące od aromatu kokosa. Nie sprawdzi się on jednak jako kosmetyk do pielęgnacji ciała ze względu na ograniczone właściwości antyoksydacyjne oraz nawilżające.

Olej kokosowy bez wątpienia będzie zdrowszym wyborem niż popularny olej rzepakowy lub słonecznikowy. Jeśli jednak zależy Ci na maksymalnej dawce wartościowych związków mineralnych i witamin, sięgnij po olej tłoczony na zimno z naszej oferty. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje!

Wróć