Ryż basmati
Pochodzenie głównego składnika: Pakistan
Informacje
Ryż basmati to składnik bardzo wielu pysznych dań. Cechą charakterystyczną są długie i niezwykle smukłe ziarenka. Walory smakowe i zapachowe produktu są wyjątkowe. Ryż basmati ma wyraźny i orzechowy aromat. Po przygotowaniu wyróżnia się lekką i puszystą konsystencją.
Ryż basmati ma bardzo specyficzny kształt. Ziarna są delikatne, niezwykle smukłe wyróżniające się śnieżnobiałą barwą. Nazwa basmati oznacza nic innego jak ryż pachnący. Jest to związane z charakterystycznym orzechowym zapachem i smakiem. Produkt ten bardzo często określany jest jako ryż książęcy. Ten dar natury rośnie u podnóża Himalajów, a dokładniej w Pakistanie i Indiach. Biorąc pod uwagę pierwotne pochodzenie produktu, jest on podstawą hinduskiej kuchni. Dużą ciekawostką jest to, że ryż podczas gotowania pęcznieje i staje się jeszcze dłuższy i wysmukły. Dania przygotowane z uwzględnieniem ryżu basmati zyskują dużą popularność, także, jeżeli chodzi o estetykę podania potrawy.
Jakie składniki odżywcze znajdują się w ryżu basmati?
Ryż basmati jest bardzo cennym produktem. W jego składzie znaleźć można niezwykle wartościowe składniki. Na uwagę zasługuje obecność błonnika, białka, a także węglowodanów. W składzie daru natury znaleźć możemy również takie pierwiastki jak żelazo, selen, cynk, mangan, potas, fosfor i miedź. Co więcej, jest to także produkt zawierający znaczne pokłady witamin z grupy B.
Jakie właściwości zdrowotne ma ryż basmati?
Ze względu na obecność wielu witamin i minerałów, a także błonnika, ryż basmati doskonale wpływa na proces trawienia. Dzięki temu organizm lepiej pozyskuje składniki odżywcze zawarte w żywności. Co więcej, skutecznie obniża poziom złego cholesterolu. Warto wskazać także to, że wyrób przyczynia się do regulowania stężenia cukru we krwi. Istotną informacją dla osób, które cierpią na alergie, jest to, że ryż ten nie zawiera glutenu. Dlatego też może stanowić dobrą alternatywę posiłku dla chorych. Bardzo dobrze komponuje się z rybami, a także owocami morza.
Produkt wegański.
Wartości odżywcze
Wartość odżywcza: 100 g
Wartość energetyczna: 1566 kJ / 374 kcal
Białko: 7,51 g
Węglowodany (w tym cukry): 80,89 g (0,33 g)
Tłuszcz (w tym kwasy tłuszczowe nasycone): 1,03 g (0,29 g)
Błonnik: 1,8 g
Sól: < 0,01 g
Promocje %