Mąka kokosowa
Pochodzenie głównego składnika: Sri Lanka
Informacje
Cena niższa o 5% VAT.
Mleko oraz olej kokosowy są znane wielu polskim konsumentom. Jednak mąka z wielkiego orzecha stanowi na naszym rynku pewną nowość.
Pozyskuje się ją z miąższu kokosa, jako produkt uboczny pozostały po wytworzeniu oleju i mleka. Charakteryzuje ją aromat i lekki posmak kokosa. Nie jest jednak słodka w smaku. Może mieć wiele kulinarnych zastosowań.
Kokos dobry dla wszystkich!
Mąka kokosowa posiada bardzo wiele zastosowań, a także pozytywnych dla zdrowia właściwości. Warto włączyć ją do codziennej diety z uwagi na wysoką zawartość błonnika oraz białka. Można ją z powodzeniem stosować podczas odchudzania.
Mąka kokosowa pozbawiona jest również glutenu, może więc być stosowana przez osoby z jego nietolerancją oraz przez wszystkich tych, którzy pragną zróżnicować i urozmaicić swoją codzienną dietę. Stanowi świetną alternatywę także dla wegan i wegetarian.
Jest to produkt polecany osobom z chorobą cukrzycową, jako że błonnik w nim zawarty wpływa na metabolizm cukrów i reguluje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu czujemy mniejszy popęd na słodycze. Spożywanie mąki kokosowej oddziałuje także pozytywnie na pracę układu pokarmowego.
Lista pozytywnych właściwości mąki kokosowej jest długa!
Jest to mąka, która nie tylko może z powodzeniem zastąpić tradycyjne produkty zbożowe. Wykazuje także niezwykle pozytywne oddziaływanie na nasz organizm.
Przeprowadzone badania pokazują, że jest ona znacznie bogatsza w białko niż inne produkty z tej kategorii. Jest doskonałym źródłem aminokwasów, co z pewnością ucieszy wegan i wegetarian, którzy nie spożywają białka zwierzęcego. Należy również do mąk niskokalorycznych, ale jednocześnie takich, które organizm bardzo dobrze trawi i, co równie ważne, nie powoduje uczucia ciężkości.
Mąka kokosowa dla wszystkich, ale nie do wszystkiego
Mimo rosnącej popularności, mąka kokosowa nie zdominowała polskich kuchni. Dlaczego? Otóż dlatego, że trudno byłoby używać wyłącznie tego gatunku, eliminując wszystkie inne. Nie jest bowiem najlepszym wyborem, jeśli chodzi o wypieki - ciasta, pierogi czy muffiny.
Jeśli zależy nam na włączeniu jej do codziennej diety, musimy pamiętać, by łączyć ją z innymi rodzajami mąki. “Bezpieczna” ilość mąki kokosowej w potrawie, czyli taka, która nie zepsuje ich konsystencji, to około 10-20%.
Bez obaw za to można ją wykorzystać jako zagęstnik do zup albo panierkę. Możemy jej także użyć jako dodatek do koktajli czy owsianki. Bogata w błonnik mąka kokosowa obniża ciśnienie krwi. Ma także właściwości bakteriobójcze.
Produkt wegański.
Wartości odżywcze
Wartość odżywcza: 100 g
Wartość energetyczna: 1492 kJ / 359 kcal
Białko: 19,2 g
Węglowodany (w tym cukry): 22,6 g (19,5 g)
Tłuszcz (w tym kwasy tłuszczowe nasycone): 13,5 g (12,8 g)
Błonnik: 35,2 g
Sól: 0,08 g
Promocje %